Nemecký DAX testuje support

11 / 07 / 2018
Trading is risky and your entire investment may be at risk

Nemecký akciový index DAX (DE30) po fundamente narazil na support, od ktorého sa následne odrazil smerom nadol kvôli nepriaznivým výsledkom.

Z technického hľadiska ako trh vytvoril dvojitý vrchol na cenovej úrovni 13 193 nasledoval rýchly pokles. DAX v predchádzajúcom období rástol najmä kvôli oslabovaniu Eura, ktoré sme mohli spozorovať na menovom páre EUR/USD, kde už strednodobo sa nachádzame v červených číslach pre Euro. Tento pokles sme už v predstihu analyzovali a komentovali a budeme v tom pokračovať.

Poďme sa ale vrátiť k DAXU. V utorok, 10. júla boli zverejnené dôležité výsledky z ukazovateľa ZEW (Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung). Index meria sentiment inštitúcií a teda aj chuť inštitúcií investovať a reflektuje rozdiel medzi optimizmom investorov a pesimizmom analytikov. Optimistický výhľad je býčí signál a pesimistický je zase medvedí.

Nemecký a takisto európsky ZEW padol až na najnižšie úrovne od augusta 2012. Dotazník indikuje pohľad finančných expertov a analytikov, ktorí sú znepokojení ohľadom ekonomického sentimentu. Vnútorné problémy ohľadom migrácie a strachu z „colnej“ (obchodnej vojny) predpovedajú, že investori sa domnievajú, že nasledujúci výhľad sa bude jednoznačne zhoršovať, čo môže spôsobiť pokles na európskych akciách.

Ako sme už spomínali, DAX sa odrazil od supportu na úrovni 12 645 a nasledujúca 4-hodinová červená sviečka spôsobila pokles o viac než 100 bodov. Aj keď úrokové sadzby sú na minimách, čo podporuje lacné úvery, teda rozmach investícií, na druhej strane je potrebné sledovať aj situáciu, nie len z monetárnej politiky, ale aj výhľad investorov a ich záujem investovať. Takisto sa PMI začína znižovať aj keď má stále dobré čísla a aj ZEW ukazuje, že spomalenie nemeckej ekonomiky začína. Uvidíme ako sa s tým európska ekonomika vysporiada. Počas obchodovania odporúčame dodržiavať money a risk management.

Disclaimer: The content of the Reports constitutes Marketing Communication and does not constitute Investment Advice or Investment Research or an offer for any transactions in financial instrument. The content of the Reports represents the view of our experts on a generic basis, and does not take into consideration individual readers personal circumstances, investment experience or current financial situation. In addition, the Reports have not been prepared in accordance with legal requirements designed to promote the independence of Investment Research, and are not subject to any prohibition on dealing ahead of the dissemination of Investment Research. Readers using the Reports should consider the possibility of encountering substantial losses. The past performance is not a guarantee of future results. Therefore, Goldenburg Group Limited shall not accept any responsibility for any losses of traders due to the use and the content of its Reports.